Korduvkasutatav mähe – ÄRA ANNA ALLA!

Hei armsad!

Nagu mõned teist ilmselt teavad, hakkas Gleanna kandma möödunud talvel korduvkasutatavaid mähkmeid. Tol korral olin veidi skeptiline. See maailm oli minu jaoks täiesti uus ja tundus liigagi keeruline. Aga kui veidi rohkem sinna süvenesin ja esimesed mähkmed kasutusse võtsin, olin võlutud. Meie esimesed 4 Little Urby taskumähet leidsid iga päev kasutust ja ma olin armunud sellesse, kui ilus üks mähe võib olla võrreldes poe ühekordsete mähkmetega. Loomulikult võlus mind ka juba ühe korduvkasutatava mähkme kasutegur. Mõelge vaid, kui kasutada vaid 1 mähet iga päev, jääb aastas juba 365 ühekorset mähet kasutamata, mis on üüratu kogus.

Mida nädalad edasi, seda enam ma tundsin, et vajame rohkem, kui nelja mähet oma ellu, sest pesin mähkmeid iga päev, öösel kuivatasin ja hommikul läks sama sats jälle jalga. Tol ajal pesin mähkusid veel suisa käsitsi, kuna ta oli nii pisike ja isegi kaka tuli suurema vaevata käsitsi pestes maha. Lisaks olid käed veel veidi vabamad, kui beebi veel aktiivselt ringi ei liikunud.

Ühel hetkel oli meil riidest mähkmeid kodus koguni 11 juba – 9 Little Urbyt ja 2 BARE and Bohod. BARE and Boho mähkmetel võlusid mind taaskord mustrid, need oli veidi tüdrukulikumad ja lisaks tahtsin katsetada teistmoodi sisude süsteemi. Minu algus nendega läks veidi üle kivide ja kändude. Meil oli kaks katet, kaks sisu kanep ja bambus ning üks booster tellitud. Esiteks sain ma alles tunduvalt hiljem teada, et booster ei käigi kõige peale vaid sisu ja katte vahele. Teiseks olin ma ikka päris hädas nii bambusest kui ka kanepi sisuga, sest peale pesu olid nad nii kõvad, kokkutõmbunud, kõvad ja tundus, et lapsel on ebamugav nendega. Well, see oli tingitud taaskord minu teadmatusest, et need sisud sai nö masseerida pehmeks tagasi pärast pesu. Tänaseks oleme saanud ka BARE and boho mähkudega sõpradeks, kuid üks asi mulle nende mähkude juures ei meeldi endiselt. Nende sees on selline veekindel materjal, mis osaliselt eest poolt läheb lapse kõhu vastu ja see ei tundu eriti mugav, ning tundub, et kleepub naha külge.

Kevad möödus meil ägedalt. Laps kandis enamus ajast riidest mähkmeid aga ajapikku hakkas ligi hiilima mingi veider ebameeldiv hais. Pärast pesu oli kõik okei, nuusutades mähkmeid oli normaalne puhas lõhn aga nii pea, kui laps esimese pissi sinna lasi, oli mul platsis lehkav beebi, millega ma kuidagi rahul ei olud. Ma uurisin päris palju, milles võis asi olla. Esimene põhjus, mida mõned pakkusid olid nende arvates probleem looduslikus pesupulbris. See sai välistatud, sest esiteks on meie esivanemad pesnud samuti mähkmeid vaid looduslike vahenditega ja enne seda ju suisa keedeti ainult marli lappe. Ja paljud on ka tõestanud, et loodusliku pulbriga saab väga edukalt pesta, kui kasutada õiget pesurutiini. Milles ma aga selgusele jõudsin oli see, et ma olin pesnud mähkusid lõhnaga Biovegani pulbritega ja see võiski olla üks probleemi allikas. Nimelt pärineb lõhn eeterlikest õlidest aga just need õlid võisid meie mähkmetele tekitada veekindla kihi, kuna näiteks Urby mähkudel on bambusesöe sisulapp. See tähendab, et edaspidi me kasutasime vaid lõhnatut Biovegan Family pulbrit. (PS! Puuvillaseid mähkmeid võib pesta ka eeterlike õlidega rikastatud pesupesemisvahendiga.) Lisaks selgus, et suur mure oli ilmselt ka minu pesurutiinis. Nimelt olin ma pesnud mähkusid alati ühe korra kiire pesuga ja siis kuivama visanud. Mida ma tegelikult pidanuks tegema:

  1. loputustsükkel jaheda veega 
  2. pikk pesutsükkel kuuma (40°C-60°C) vee ja puhastusvahendiga
  3. loputustsükkel jaheda veega

Ma olin sunnitud enne suve tegema ühe S&S (strip & sanitise). Uskuge mind, uurisin mis ma uurisin, ma suutsin ikka selle käigus vea teha. Nimelt doseerisin ma mingeid aineid üle. Üks mis kindel – haisust me siiski lahti saime! Aga pärast seda on ligi hiilinud lekkimine. Võimalik, et Gleanna nüüd lihtsalt pissib rohkem ja seetõttu pean tihedamalt vahetama mähet ja küljes on vana harjumus hoida mähet liiga pikalt all aga praegu kipub ikka iga mähe läbi laskma. Peangi hakkama uurima, kas mul oleks võimalik midagi teha ära selleks, et leket vähendada.

Kui aus olla, tõmbas kogu see möll mul veidi motti maha. Ma olin tohutut vaeva näinud ja lõpuks ikka üks mure oli endiselt mähkudel. Pärast seda, kui lekkimine on olnud probleemiks, olen veidi eemaldunud riidest mähkudest ja kasutanud neid vaid kodus olles, et märjad riided vajadusel kiirelt vahetada. Sellegi poolest pole ma ikkagi alla andnud ja ikka veel kaalub mõte nii palju ühekordseid mähkmeid jätta kasutamata kasvõi ühe mähkmega päevas, et jätkan sellegi poolest.

Mida ma tahan öelda tänase postitusega on see, et kindlasti pole nende mähkmete kasutamine üldse keeruline, kui teha kohe alguses põhitõed omale selgeks ja leida omale see süsteem, mis teile kõige paremini sobib. Minu kogemuse põhjal oleks kõige parem teha selgeks pesurutiin, et kuidas ja millega pesta, kuulata teiste kogemusi ning siis ei saa te sellisesse auku kukkuda, nagu mina oma poolikute teadmistega. Alustajale on kindlasti suureks abil SEE Facebooki grupp. Ja kui tekib ka veidi keerulisemaid olukordi ja segadust, ei tohi alla anda. Kõige paremad teguviisid ei pruugi alati olla kõige lihtsamad või kõige soodsamad aga need on seda kõike väärt.

Muideks arvasin mina, et ma ootan, kuni beebi veidi suuremaks kasvab ja tema seedimine korrigeerub, kuid täna tunnen, et oleks võinud mähkmeid kohe kasutama hakata, kui beebi sündis. Isegi see beebi kaka jutt ei vastanud meie puhul tõele, et see on kõige määrduvam, meil polnud ühtegi kaka plekki jäädavalt ja ei ole tänaseni.

Kui ma nüüd teid oma teadmatusest tekkinud probleemidega ära ei hirmutanud, siis soovitan siiski teile ka, et võtke kasvõi üks riidest mähe oma lapsele kasutusse. Alustavale emmele ja beebile sobiks kindlasti ideaalselt Little Urby mähe. Lisaks on Urby mähku ka tunduvalt rahakotisõbralikum, kui paljude teiste firmade mähkud. Endiselt kehtib veel Little Urby e-poes üksikutele mähkudele 10% sooduskood “karoliina10”. Aga lisaks heledatele mähkudele, on neil sellest suvest valikus ka tumedam mähku. Ikka need samad armsad lambukesed ja jänkukesed.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s