Soovituslik kirjandus lapsevanematele. Kuidas lapsed mõtlevad?

Hei armsad!

See postitus pidanuks küll juba mõned päevad tagasi üles minema aga kuna mul tuli ootamatustega tegeleda, tuli mul postitust veidi edasi lükata. Ma tean, et palju ootasid seda postitust, sest Koolibri storyd tekitasid juba palju elevust. Aga kui Sina veel minu instagrami storydes ei näinud häid raamatute soovitusi ja tahad veel uuesti üle vaadata, mis raamatud need ikkagi olid, mis meile saadeti ja meie lastele rõõmu pakuvad, siis nüüd on selleks võimalus.

Nimelt saime nädalake tagasi ühe väga erilise saadetise Eestist. Ma poleks iial arvanud, et mina, kui hästi raamatute kauge inimene kunagi ühe kirjastusega koostööd teen aga nii see läks. Kuigi ma loen väga harva siis hea ja vajaliku raamatu jaoks ma siiski aega leian. Mul on rõõm näda, et aina enam koostööparnerid teavad, kellele mida ja miks nad saadavad. Koolibri kirjastuse saadetis läks igatahes täiesti täppi, sest lugemisega seotud teemad on meie peres päevakorras olnud viimasel ajal ja pakis olev iga raamat läheb meie peres kahtlemata kasutusse.

Eiteks ma ei tea, kas see oli kokkusattumus või tõesti keegi kirjastusest jälgib mind ja teab, et olen väga hädas oma väikese kolmese rüblikuga, kes mu vähemalt 44 korda päevas pea halliks ajab. Igatahes saadeti meile midagi, mida mina ja G hetkel hädasti vajasime ja see on lühidalt öeldes 2-7-aastaste laste vanemate abikäsi. Pärast selle raamatu lugemist peaksime mõistma oma last palju paremini ja oskama erinevatele igapäevastele esmapilgul keerulistele situatsioonidele veidi targemalt läeneda. Me pole veel raamatuga kaugele jõudnud aga olen juba nii mõndagi kõrva taha pannud. Ma ei saa täna veel öelda, et sellest raamatust saab meie piibel aga see saab suure tõenäosusega olema esimene raamat, mille ma pärast pikemat pausi läbi loen. Raamat on välismaal väga kiidetud ja paljud ootasid selle eestikeelset tõlget juba pikisilmi.

KUIDAS LAPSED MÕTLEVAD? IGAPÄEVASED OLUKORRAD. PRAKTILISED LAHENDUSED. – olen veendunud, et selle raamatu lugemine tuleb igale laosevanemale, kellel selles vanuses lapsed vaid kasuks. Vanemlus on minu hinnangul maailma kõige keerulisem ja samal ajal nauditavam tegevus maailmas, kuid need keerulised hetked kipuvad lämmatama seda meeldivat osa vanemlusest. Ma loodan siiralt, et suudan edaspidi ennetada, toime tulla ja kiiremini lõpetada olukordi, mis ajavad harja punaseks või teevad õnnetuks, tekitavad tunde, et olen lapsevanemana läbi kukkunud ja lihtsalt ei saa aru, miks ja mida mu laps teeb.

Edasi liigume väga olulise osa juurde vanemlusest ja selleks on oma silmaterade harimine läbi raamatute. Kuigi me ise oleme G’ga küllaltki seesugused inimesed, et raamatut me õhtul naljalt kätte ei võta, vaid suhtleme omavahel, siis lastele olen ma siiski raamatuid varasemalt ostnud ja oma vanu raamatuid ka maalt siia vedanud, et lastele ette lugeda. Oli aeg, kui Gleniga sai raamatuid lugeda veidi. Talle meeldisid just 2 raamatut. Esimene oli kolme karu munasjutt, mida me lehitsesime otsast lõpui kümneid kordi. See oli muuseas veel inglise keeles, sest ma jutustasin seda talle ümber. Teine oli mingi kirbukalt leitud saksa keelne raamat aga see oli mega hea õppimaks erinevaid esemeid, asju, sõidukeid, riideid, kehaosi jne. Talle meeldis, et mina küsisin ja tema pidi pilti näitama näpuga. Mingi hetk tekkis Glenil nn blokk. Ta ei tahtnud raamatuid ei õhtul, ei hommikul. Üldse ei huvitanud ja keeldus lausa kuulamast mind. Loomulikult ma teadsin, mis selle põhjustanud on ja võtsin üsna kindlameelselt vastu otsuse hakata last tahvlist võõrutama. Selle võõrutuse käigus mõistsin, et lapsele tuleb lihtsalt leida see piisavalt eakohane ja põnev raamat, mis teda köidaks. Ja kui selleks peab raamatust tulema igasugu põnevaid häälitsusi, siis olgu pealegi see raamat ka nn vilede ja tuledega.

Nende viledega me kohe algust teemegi tutvustamisel. Esimene raamat mis kohe kindlasti kõige enam tähelepanu on saanud:

ÖISED HÄÄLED – need hääled võitsid kohe meie laste südame. Glen soovib seda raamatut just õhtuti enne uinumist lugeda.

LOOMAD JA NENDE HÄÄLED. KIRJUTA JA KUSTUTA – See raamat on üks paras pähkel ja minu hinnanagul sobibki kuskil sellises vanuses lapsele, kes hakkab neljaseks saama. Võimalik, et andekamate puhul juba ka varem. Igatahes on see väga hea käelise tegevuse arendamiseks ja äge telefon seal kõrval teeb põnevaid hääli.

LOOMAD METSAS JA AIAS – See on minu arvates natukene lihtsam raamat, mida võiks juba vabalt näidata Gleannale. Liikuvad pildid ning lihtsad ja selged joonistused aitavad juba varakult loomakesed selgeks saada.

KARUPOEG KOKO RÄNNUJUTUD – Selle raamatu puhul meeldib mulle väga, et põnevate jutukeste sissse on seotud ka õpetlikud laused. Raamat on köigedutd väga tugevate lehtedega ja neid ilusaid ja värilisi pilte võib lehitseda juba päris pisikesest saati.

KAS TUNNED? SINU KEHA – Väike ja õpetlik raamat, mida juba päris varakult lapsele hakata näitama. Lihtsad ja selged pildid.

100 SÕNA. LOOMAD – Selles raamatus on loomade õppimine seotud äraarvamismänguga. Klappide taga on peidetud loomad, ning 100 loomadega seonduvat sõna.

SUUR VÄRVIDE RAAMAT & SUUR SÕNADE RAAMAT – Need kaks saavad kahtlemata Gleni suurteks lemmikuteks, kuna eelpool nimetatud saksa keelne raamat mille kunagi kirbukalt leidsime ja mis sai suureks hitiks just selle otsimise mängu järgi, on nüüd Glenil eesti keelsel kujul. Seal on piisavalt uusi ja põnevaid sõnu, mida ta varasemalt ei teadnud.

Ma loodan, et leidsite siit häid ideid, mida soetada ja selleks, et ostud Koolibri e-poest veidi soodsamalt teha, on mul teile sooduskood “karoliina10” mida saate kasutada kuni 20.septembrini. (pange tähele, et kood kehtib vaid psühholoogia ja pedagoogika ning laste- ja noortekirjanduse kategooriale)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s